صفحه نخست / اخبار / پمپ باد کامیون | کمپرسور
تصاویر
  • زمان مطالعه 4 دقیقه
  • 223 نمایش

پمپ باد کامیون | کمپرسور

پمپ باد کامیون یا همان کمپرسور هوا، یکی از قطعات تعویضی کامیون و کشنده‌های اسکانیا است که نقشی حیاتی در سیستم ترمز بادی کامیون‌های اسکانیا و سایر وسایل نقلیه سنگین ایفا می‌کند. این قطعه که در دو نوع تک سیلندر و دو سیلندر تولید می‌شود، با فشرده سازی هوا و ذخیره آن در مخزن باد، نیروی لازم برای عملکرد سیستم ترمز بادی را فراهم می‌کند؛ ظرفیت مخزن باد بر حسب لیتر تعریف می‌شود و باید متناسب با نوع و تناژ کامیون باشد. همچنین مواردی مانند کیفیت روغن، فیلتر هوا و نحوه عملکرد راننده از جمله عوامل موثر بر عمر این قطعه هستند.

scania compressor

مراحل کار این قطعه به این صورت است که پمپ باد با استفاده از میل لنگ و پیستون هوای محیط را به داخل سیلندر خود مکش می‌کند؛ سپس با حرکت پیستون، هوا در سیلندر فشرده شده و هوای فشرده شده از طریق لوله‎‌های مخصوص به مخزن باد منتقل و در آنجا ذخیره می‌شود. زمانی که راننده پدال ترمز را فشار می‌دهد، هوای فشرده از مخزن باد به سمت سیستم ترمز هدایت شده و با به کار انداختن سیلندرهای بادی، خودرو را متوقف می‌کند. در ادامه به کاربرد پمپ باد کامیون (کمپرسور هوا)، وظیفه آن در ترمزهای بادی و نکاتی در مورد این قطعه و ترمزهای بادی کامیون‌ خواهیم پرداخت.

کاربرد پمپ باد کامیون

پمپ باد کامیون که به عنوان کمپرسور هوا نیز شناخته می‌شود، وظایف متعددی در سیستم‌های مختلف کامیون علی‌الخصوص سیستم ترمز بادی به عهده دارد. به طور کلی کارکرد اصلی این قطعه، تامین هوای فشرده برای سیستم ترمز بادی کامیون است. هوای فشرده در مخزن باد ذخیره می‌شود و در زمان نیاز به سمت سیلندرهای بادی در سیستم ترمز هدایت شده که در نهایت این عمل باعث به حرکت درآمدن لنت‌ها و توقف کامیون می‌شود. از سویی دیگر در برخی از کامیون‌ها سیستم تعلیق بادی مورد استفاده قرار می‌گیرد که در آن پمپ باد وظیفه تامین هوای فشرده برای این سیستم را نیز بر عهده دارد. به این صورت که هوای فشرده در کیسه‌های تعلیق ذخیره شده و باعث ایجاد ارتفاع و نرمی مناسب در رانندگی می‌شود.

how air compressor does work

پمپ باد کامیون همچنین می‌تواند برای تامین هوای فشرده سیستم‌های دیگری مانند بوق، برف پاک کن، جک‌های بادی و سیستم‌های کمکی نیز مورد استفاده قرار گیرد. همچنین در برخی از کامیون‌ها، از پمپ باد برای خنک کردن موتور استفاده می‌شود؛ در این سیستم، هوای فشرده توسط پمپ باد به سمت رادیاتور هدایت شده و به خنک شدن موتور کمک می‌کند. همچنین در برخی از کامیون‌هایی که از سیستم کلاچ بادی استفاده می‌شود پمپ باد وظیفه تامین هوای فشرده برای این سیستم را نیز بر عهده دارد.

وظیفه پمپ باد در ترمزهای بادی کامیون

در سیستم ترمز بادی کامیون، پمپ باد وظیفه تامین هوای فشرده را بر عهده دارد؛ این هوای فشرده در مخزن باد ذخیره شده و در زمان نیاز، به سمت سیلندرهای بادی در سیستم ترمز هدایت می‌شود. مراحل عملکرد پمپ باد در ترمز بادی کامیون‌ها به این شکل است که این قطعه با استفاده از میل لنگ و پیستون، هوای محیط را به داخل سیلندر خود مکش کرده و با حرکت پیستون، هوا در سیلندر فشرده می‌شود. سپس هوای فشرده از طریق لوله‌های مخصوص به مخزن باد منتقل شده و در آنجا ذخیره می‌شود. همچنین هنگام فشار دادن پدال ترمز توسط راننده، هوای فشرده از مخزن باد به سمت سیستم ترمز هدایت شده و با به کار انداختن سیلندرهای بادی، خودرو را متوقف می‌کند.

truck air compressor

از نقش حیاتی پمپ باد در ترمزهای بادی می‌توان به ایجاد نیروی لازم برای ترمزگیری، کنترل سرعت در سطوح شیب دار و افزایش ایمنی رانندگی اشاره کرد. هوای فشرده ذخیره شده در مخزن باد، نیروی لازم برای به حرکت درآوردن لنت‌ها و توقف کامیون را فراهم می‌کند؛ همچنین در سطوح شیب دار، راننده با استفاده از ترمز بادی می‌تواند سرعت کامیون را به طور دقیق کنترل کند. ترمز بادی به دلیل قدرت ترمزگیری بالا و عملکرد قابل اعتماد، نقش مهمی در افزایش ایمنی رانندگان کامیون‌ ایفا می‌کند.

نکاتی در مورد پمپ باد و ترمزهای بادی کامیون

حمل و نقل جاده‌ای نقشی حیاتی در جابجایی کالا و خدمات ایفا می‌کند که در این میان، کامیون‌ها وظیفه‌ مهم حمل بارهای سنگین در مسافت‌های طولانی را بر عهده دارند. اما بدون سیستم ترمز قدرتمند و قابل اعتماد، ممکن است کامیون‌‌ها خطراتی جدی در جاده‌ها به همراه داشته باشند. استفاده از پمپ باد در کامیون‌ها با ترمز بادی مانند بسیاری از سیستم‌های ایمنی دیگر، تا حد زیادی باعث ترمزگیری بهتر و افزایش ایمنی می‌شود. اما برای استفاده از این سیستم نیاز به رعایت یکسری نکات خاص است که در ادامه اشاره‌ای به آن‌ها خواهیم داشت.

scania air compressor

توجه به نکاتی همچون کیفیت روغنی که راننده استفاده می‌کند، فیلتر هوا، بررسی و تعمیر به موقع برای استفاده از این قطعه بسیار مهم است. استفاده از روغن با کیفیت و مناسب، عمر و عملکرد کمپرسور را افزایش داده و تعویض منظم فیلتر هوا، از ورود ذرات آلوده به داخل پمپ باد و آسیب به آن جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، بررسی دوره‌ای و منظم این قطعه و سیستم ترمز بادی توسط مکانیک ماهر و نمایندگی‌های معتبر، از بروز نقص فنی و حوادث ناگوار تا حد زیادی جلوگیری می‌کند.

کلام آخر

در این مقاله، به بررسی وظایف، کاربرد و نکات مهم جهت استفاده از کمپرسور هوا و همچنین نقش حیاتی آن در سیستم ترمز بادی پرداختیم. همانطور که گفته شد، پمپ باد یک قطعه حیاتی و چند منظوره است که نقش مهمی در عملکرد صحیح و ایمن کامیون ایفا می‌کند. تیتان دیزل به عنوان تنها نمایندگی رسمی کامیون وکشنده‌های اسکانیا در ایران، با ارائه خدمات تخصصی و با کیفیت در زمینه تعمیرات، فروش قطعات اصلی و خدمات پس از فروش، به رانندگان در حفظ و ارتقای عملکرد و ایمنی کمک می‌کند. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از خدمات پس از فروش، تعمیر یا تعویض این قطعه با کارشناسان تیتان دیزل در ارتباط باشید.

تیتان دیزل تنها نمایندگی رسمی کامیون و کشنده‌های اسکانیا در ایران